Jesienne wypadanie włosów – przyczyny i sposoby na walkę z problemem

Jesienne wypadanie włosów – przyczyny i sposoby na walkę z problemem

Jesień to czas, kiedy wiele osób zauważa wzmożone wypadanie włosów. Przyczyny tego zjawiska są różne, ale najważniejsze to zmiany hormonalne, niedobory witamin i minerałów oraz wpływ czynników zewnętrznych. W tym artykule omówimy przyczyny wzmożonego wypadania włosów jesienią oraz sprawdzone metody, które pomogą Ci w walce z tym problemem. Zapraszamy do lektury!

1. Przyczyny wzmożonego wypadania włosów jesienią

Wypadanie włosów jest naturalnym procesem, który zachodzi u każdej osoby. W ciągu dnia tracimy nawet do 100 włosów, co jest całkowicie normalne. Problem pojawia się wtedy, gdy zauważamy, że nasze włosy zaczynają wypadać w znacznie większej ilości niż zwykle. Właśnie jesienią takie sytuacje zdarzają się częściej. Dlaczego?

1.1. Zmiany hormonalne

Jedną z przyczyn wzmożonego wypadania włosów jesienią są zmiany hormonalne, które zachodzą w naszym organizmie. W okresie jesienno-zimowym nasz organizm wytwarza mniej hormonów wzrostu i hormonów tarczycy, co może prowadzić do osłabienia cebulek włosowych i zwiększenia wypadania włosów.

1.2. Niedobory witamin i minerałów

Jesienią nasza dieta jest często uboższa w witaminy i minerały, które są niezbędne dla zdrowia i piękna naszych włosów. Niedobór żelaza, cynku, witaminy D, witaminy B6 oraz biotyny może prowadzić do osłabienia włosów i ich wzmożonego wypadania.

1.3. Czynniki zewnętrzne

Jesienią nasze włosy są narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, takich jak niska temperatura, wilgotność powietrza czy silny wiatr. Wszystko to sprawia, że włosy stają się słabsze, łamliwe i bardziej podatne na wypadanie.

2. Sposoby na walkę z wzmożonym wypadaniem włosów jesienią

Jeśli zauważasz, że Twoje włosy wypadają w większej ilości niż zwykle, nie wpadaj w panikę. Istnieje wiele sprawdzonych metod, które pomogą Ci w walce z tym problemem. Oto kilka z nich:

2.1. Zadbaj o właściwą dietę

W diecie osoby, która zmaga się z problemem wypadania włosów, powinny znaleźć się produkty bogate w żelazo (mięso, ryby, jaja, rośliny strączkowe), cynk (pestki dyni, orzechy, kakao), witaminę D (tłuste ryby, masło, żółtko jaja), witaminę B6 (banany, awokado, kurczak) oraz biotynę (wątroba, migdały, brokuły). Warto również zwrócić uwagę na odpowiednie nawodnienie organizmu – pij co najmniej 1,5-2 litry wody dziennie.

2.2. Skonsultuj się z trychologiem

Jeśli problem wypadania włosów jest bardzo nasilony, warto skonsultować się z trychologiem, czyli specjalistą od zdrowia włosów i skóry głowy. Trycholog może zlecić odpowiednie badania, które pozwolą na ustalenie przyczyny wzmożonego wypadania włosów oraz dobierze odpowiednią terapię.

2.3. Stosuj odpowiednie kosmetyki

W walce z wypadaniem włosów pomocne mogą być również kosmetyki do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Wybieraj szampony, odżywki i maski przeznaczone do włosów osłabionych i wypadających. Warto również stosować ampułki i serum, które zawierają składniki aktywne, takie jak ekstrakty z roślin, witaminy czy minerały, wzmacniające włosy i stymulujące ich wzrost.

2.4. Unikaj szkodliwych dla włosów zabiegów

W okresie wzmożonego wypadania włosów warto unikać zabiegów, które mogą osłabić włosy, takich jak farbowanie, rozjaśnianie, trwała ondulacja czy częste używanie prostownicy czy lokówki. Staraj się również nie nosić zbyt ciasnych fryzur, które mogą powodować nadmierne naciąganie włosów.

2.5. Zapewnij sobie odpowiednią ilość snu i relaksu

Stres i niewystarczająca ilość snu mogą być przyczyną wzmożonego wypadania włosów. Dlatego warto zadbać o odpowiednią ilość snu (7-8 godzin dziennie) oraz znaleźć czas na relaks i odstresowanie się.

Podsumowanie

Wzmożone wypadanie włosów jesienią to problem, z którym zmaga się wiele osób. Aby skutecznie z nim walczyć, warto poznać przyczyny tego zjawiska oraz stosować sprawdzone metody, takie jak odpowiednia dieta, konsultacja z trychologiem, stosowanie właściwych kosmetyków oraz unikanie szkodliwych dla włosów zabiegów. Pamiętaj również, że odpowiednia ilość snu i relaksu to klucz do zdrowych i pięknych włosów.

Urlop od 29.04.24-11.05.24

Gabinety w Toruniu i we Włocławku będą zamknięte.