Łysienie z pociągania: czy da się temu zaradzić?

Łysienie z pociągania: czy da się temu zaradzić?

W dzisiejszych czasach, gdzie coraz więcej osób zmagających się z wypadaniem włosów szuka skutecznych metod na pozbycie się problemu, warto wiedzieć, że nie wszystkie przyczyny łysienia są związane z genetyką, hormonami czy słabą kondycją włosów. Część osób zmaga się z tzw. łysieniem z pociągania, spowodowanym nawykiem pociągania, skubania i wyrywania włosów. Mowa tu o trychotilomanii, zaburzeniu psychicznym, które może prowadzić do znacznego pogorszenia jakości życia. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu zjawisku, dowiemy się jak je rozpoznać oraz jakie metody trychologiczne stosuje się w celu przywrócenia zdrowia i pełne zagęszczenia włosów.

Co to jest trychotilomania i jakie są jej przyczyny?

Trychotilomania jest zaburzeniem impulsów, które polega na nawykowym wyrywaniu włosów z różnych części ciała, przede wszystkim z głowy, ale także z brwi, rzęs, brody czy okolic narządów płciowych. Toczy się szeroka dyskusja na temat źródeł trychotilomanii – niektórzy eksperci uważają, że ma podłoże neurobiologiczne, inni z kolei widzą w niej formę zaburzenia lękowego, jeszcze inni mówią o szerszym spektrum zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Bez względu na przyczynę, trychotilomania prowadzi do bezwiednego skubania włosów, a w konsekwencji do łysienia z pociągania.

Jak rozpoznać łysienie z pociągania?

Łysienie z pociągania charakteryzuje się występowaniem obszarów ściętych lub skubanych włosów, często o nieregularnych kształtach, które mogą mieć różne lokalizacje na skórze głowy i ciała. Zazwyczaj osoba z trychotilomanią nie zdaje sobie sprawy z tego, że wyrywa włosy – jest to zachowanie automatyczne, wykonywane w sytuacjach stresowych lub pod wpływem emocji, ale także w stanie wypoczynku czy relaksu.

W diagnostyce łysienia z pociągania bierze udział doświadczony trycholog, który podczas badania włosów i skóry głowy zwraca uwagę na różnice w długości włosów, ślady uszkodzeń mechanicznych, jak również może zastosować badania trychograficzne czy dermatoskopowe. Diagnoza zapadają na podstawie wywiadu z pacjentem oraz obserwacji jego zachowań i kondycji włosów.

Leczenie łysienia z pociągania – jak odzyskać gęste włosy?

Leczenie trychotilomanii jest procesem kompleksowym, obejmującym zarówno aspekty psychologiczne, jak i trychologiczne. W walce z łysieniem z pociągania konieczne jest zaangażowanie zarówno pacjenta, jak i specjalistów, takich jak trycholog, psycholog czy psychiatra. Oto kilka możliwości leczenia oraz metody trychologiczne, które mogą wspomóc proces powrotu do pełnej gęstości włosów:

1. Terapia psychologiczna – konieczność skonsultowania się z psychologiem lub psychiatrą, który postara się zrozumieć przyczyny zaburzenia i wprowadzić odpowiednie terapie. Istnieją różnorodne metody terapeutyczne stosowane w przypadku trychotilomanii, takie jak terapia poznawczo-behawioralna, terapia psychodynamiczna czy terapia oparta o redukcję stresu i relaksację.

2. Stosowanie leków – w niektórych przypadkach zalecane jest wprowadzenie farmakoterapii, która może obejmować leki przeciwlękowe, przeciwdepresyjne czy w przypadku rozpoznania współistniejacą zaburzeniu obsesyjno-kompulsyjnego.

3. Suplementacja określonych witamin i minerałów – w związku z ukierunkowanym uszkodzeniu mieszka włosowego warto pomyśleć o uzupełnieniu w diecie mikroelementów odpowiadających za prawidłowy cykl wzrostu włosa, takich jak cynk, witamina B6, biotyna, witamina E, czy inozytol.

4. Zastosowanie terapii trychologicznych – w celu wspomożenia odbudowy zmienionych włosów oraz wzmocnienia mieszka włosowego można sięgnąć po kuracje stosowane przez trychologów, takie jak mezoterapia igłowa, mikroigłowe czy laserowa terapia niskoczęstotliwościowe, która stymuluje wzrost nowych włosów oraz pomagają w naprawie uszkodzonych mieszka włosowych.

Podsumowanie

Łysienie z pociągania, będące konsekwencją trychotilomanii, może skutkować znacznym pogorszeniem jakości życia oraz obniżeniem poczucia własnej wartości. Warto jednak pamiętać, że skuteczne leczenie tej dolegliwości jest możliwe, pod warunkiem kompleksowego podejścia i zaangażowania zarówno trychologów, jak i specjalistów ds. psychoterapii. Niezwykle istotna jest również samoświadomość oraz determinacja osoby dotkniętej problemem. Łysienie z pociągania może być powstrzymane i zminimalizowane, a włosy skutecznie przywrócone do dawnej kondycji.