Suche i zniszczone. Włosy po zabiegach koloryzacji

Suche i zniszczone. Włosy po zabiegach koloryzacji

Wielu z nas nie wyobraża sobie swojego wyglądu bez idealnie dopasowanego do stylu i karnacji koloru włosów. Często decydujemy się na zabiegi koloryzacji, aby podkreślić swój image, wyrazić siebie lub po prostu odmienić swoje dotychczasowe „ja”. Niewątpliwie, kolorowe włosy mogą nadać nam unikalnego wyrazu i dodać pewności siebie. Problemem staje się jednak stan włosów po wielokrotnym farbowaniu. Czy warto poświęcić zdrowie włosów dla chwilowego efektu? Czy istnieje sposób na to, aby proces koloryzacji nie osłabiał struktury włosów? Przeanalizujmy te kwestie z perspektywy trychologicznej.

Zabiegi koloryzacji, choć wydają się niegroźne, mają istotne konsekwencje dla naszych włosów. Bez wątpienia, najbardziej narażone na szkody są włosy farbowane, zwłaszcza te, które regularnie poddawane są tego typu zabiegom.

Podczas farbowania włosów, powłoka keratynowa, która jest naturalną ochroną włosa, podlega działaniu chemicznym. Substancje chemiczne zawarte w farbach zmuszają łuskę do otworzenia się, by kolor mógł dostać się do środka. To jednak prowadzi do rozchwiania równowagi i niszczenia struktury włosa.

Powszechnym skutkiem takich zabiegów jest suchość włosów. Wypełnione substancjami farbującymi włosy, pozbawione są naturalnej wilgotności, and ich łuski stają się szorstkie, co przekłada się na brak blasku i jedwabistości.

Zniszczone, matowe, „słomiane” – tak często opisujemy swoje włosy po serii zabiegów koloryzacyjnych. Są one bowiem nie tylko suche, ale także łamliwe i podatne na rozdwajanie. To wynika z osłabienia ich naturalnej bariery ochronnej, a co za tym idzie – nadmiernej podatności na uszkodzenia mechaniczne.

Czy jednak musimy zrezygnować z kolorowych włosów, pragnąc jednocześnie zachować ich zdrowie? Odpowiedź brzmi: niekoniecznie. Istnieje wiele opcji, które mogą pomóc ocalić nasze włosy od nadmiernego zniszczenia, zapewniając im odpowiednią pielęgnację i ochronę.

Pierwszym krokiem powinno być świadome wybieranie farb do włosów. Wybierajmy te, które są pozbawione amoniaku i zawierają olejki i składniki nawilżające.

Kolejnym krokiem jest regularne stosowanie specjalistycznych, bogatych w składniki odżywcze kosmetyków dedykowanych dla włosów farbowanych. Są to na przykład maski, odżywki i serum, które zawierają keratynę, białka, witaminy i minerały, konieczne dla regeneracji zniszczonych włosów.

Skonsultujmy się również z trychologiem, który pomoże nam dobrać odpowiednie do naszego typu włosów i skóry głowy produkty. Zadbajmy podczas tego o regularne, głęboko nawilżające zabiegi, takie jak na przykład olejowanie włosów. Specjaliści zalecają również ograniczenie użycia suszarek, prostownic i lokówek, które negatywnie wpływają na kondycję włosów, wysuszając je i pogarszając ich kondycję.

Zdrowie włosów po koloryzacji zależy więc od naszych decyzji i działań. Pamiętajmy, że odpowiednia pielęgnacja po zabiegu farbowania jest równie ważna, co wybór bezpiecznej farby. Włosy to nasza wizytówka, warto o nie dbać i zwracać uwagę na to, jakie produkty do nich stosujemy. Kosmetyki niskiej jakości i częste zmiany koloru mogą prowadzić do poważnego uszkodzenia włosów, które będzie trudno zrekompensować.

Podsumowując, proces koloryzacji niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia włosów. To, jakie ono będzie, zależy od naszej pielęgnacji, stosowanych produktów i dbałości o włosy. Pomimo to, zdrowe, piękne włosy po farbowaniu są możliwe – trzeba tylko podchodzić do zabiegu koloryzacji z przemyśleniem i odpowiedzialnością.

Urlop od 29.04.24-11.05.24

Gabinety w Toruniu i we Włocławku będą zamknięte.