Trichoskopia to nowoczesna metoda badania włosów. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne i przeprowadza je specjalista trycholog. Podczas trichoskopii oceniana jest zarówno struktura włosów, jak i stan skóry głowy.

Bardzo ważnym postępem w badaniu skóry głowy oraz włosów, jakie niesie ze sobą trichoskopia, jest możliwość badania bez konieczności pobierania włosów do badania za pomocą mikroskopii świetlnej. Drugim ważnym postępem jest możliwość odróżniania łysienia. Dzięki trichoskopii można odróżnić łysienie androgenowe kobiet z przewlekłym łysieniem telogenowym, różnicować łysienie plackowate z trichotillomanią oraz różnicować różne postacie łysienia bliznowaciejącego.

Jak przebiega badanie ?

Badanie, jakim jest trichoskopia, wykonywane jest za pomocą mikrokamery, lub analizatora mikroskopowego do badania skóry głowy . Za pomocą kamery przystawionej do skóry głowy trycholog uzyskuje powiększenie 70-krotne , a nawet 100-200 krotne na ekranie monitora, dzięki czemu dokonuje analizy włosów i skóry głowy. Podczas trichoskopii trycholog uzyskuje obraz z trzech obszarów: części skroniowych, potylicznej i czołowej. Do badania nie trzeba się wcześniej specjalnie przygotowywać. Trzeba jednak pamiętać, że po wszelkich zabiegach fryzjerskich (jak np. farbowanie) trzeba odczekać około 2 tygodni, aby wykonać trichoskopię.

Dobrze jest także, jeśli włosy przed badaniem nie będą myte jedna dobę . W tym czasie nie wolno używać także żadnych pianek do włosów, olejków oraz lakieru. Badanie trwa około 30 minut i jest całkowicie bezbolesne. Po trichoskopii nie występują żadne powikłania. Można wykonywać je w każdym wieku oraz u kobiet w ciąży.

Dla kogo jest przeznaczona trychoskopia?

Trichoskopia jest przeznaczona dla osób, którym nadmiernie wypadają włosy (ponad 80 włosów dziennie) oraz przerzedzają się. Osobom, które zmagają się z łysieniem plackowatym, także zaleca się badanie trichoskopii w celu diagnostyki oraz monitorowania przebiegu problemu . Kolejnym wskazaniem do badania są wszelkie zmiany w obrębie skóry głowy np.: plamki, guzki, rumienie. Trichoskopię wykonuje się także u osób, które zmagają się z łamliwością włosów.

Urlop od 29.04.24-11.05.24

Gabinety w Toruniu i we Włocławku będą zamknięte.