Łojotokowe zapalenie skóry głowy – przyczyny, objawy i leczenie

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – przyczyny, objawy i leczenie

Łojotokowe zapalenie skóry głowy to jedno z najbardziej popularnych schorzeń dermatologicznych, które niepotraktowane może prowadzić do nieestetycznych zmian na skórze oraz przedwczesnego wypadania włosów. Chociaż problem ten dotyka wielu osób niezależnie od wieku, to jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że przyczyną ich dolegliwości jest właśnie to schorzenie. W niniejszym artykule postaram się szczegółowo omówić łojotokowe zapalenie skóry głowy, wskazać jego przyczyny, objawy oraz możliwe metody leczenia. Zapraszam do lektury!

1. Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry głowy
Wbrew powszechnej opinii, przyczyną łojotokowego zapalenia skóry głowy nie jest nadmierna higiena ani rzadkie mycie włosów. Schorzenie to związane jest z zaburzeniem funkcjonowania gruczołów łojowych, które produkują zbyt dużą ilość sebum – substancję chroniącą naszą skórę przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak bakterie czy wirusy. Nadmiar sebum z kolei prowadzi do rozmnażania się na skórze drożdży z rodzaju Malassezia, które powodują stany zapalne i podrażnienia.

Istnieje kilka czynników predysponujących do łojotokowego zapalenia skóry głowy, takich jak:

– Genetyka: obecność tego schorzenia w rodzinie zwiększa ryzyko jego wystąpienia
– Stres: przez wpływ na równowagę hormonalną może zwiększać produkcję sebum
– Zmiany hormonalne: np. w trakcie dojrzewania, ciąży czy menopauzy
– Zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego
– Czy Niedobory bądź nadmiar witamin czy minerałów.
– Żywienie: spożycie dużych ilości tłustych, słodkich, przetworzonych pokarmów
– Zwyczaje pielęgnacyjne: nadmierne termiczne i mechaniczne obciążenie włosów i skóry głowy

Często łojotokowe zapalenie skóry głowy występuje razem z sezonowymi zmianami temperatury, lecz może pojawić się również spontanicznie. Schorzenie to może dotykać zarówno dzieci, jak i dorosłych osób o różnych typach cery i włosów.

2. Objawy łojotokowego zapalenia skóry głowy
Najbardziej charakterystycznym objawem łojotokowego zapalenia skóry głowy jest nadmierna ilość łupieżu. Włosy stają się tłuste, obciążone, a skóra głowy piecze, swędzi i łuszczy się. W łuszczących się płatach skóry można także zaobserwować czerwone, podrażnione plamy.

U osób z łojotokowym zapaleniem skóry głowy może także wystąpić wypadanie włosów na skutek zapalenia mieszków włosowych. Stan ten, gdy nie zostanie odpowiednio zdiagnozowany i leczony, może prowadzić do trwałego uszkodzenia i przedwczesnego wypadania włosów.

3. Leczenie łojotokowego zapalenia skóry głowy
Leczenie łojotokowego zapalenia skóry głowy może być różne, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz stopnia zaawansowania schorzenia. Najważniejszym krokiem w procesie pozbycia się problemu jest postawienie prawidłowej diagnozy, dla której niezbędne jest zasięgnięcie porady trychologa bądź dermatologa. Fachowy przegląd może również być niezbędny, aby przedstawić plan leczenia.

Kilka zasobów i terapii, które mogą być używane do walki z łojotokowym zapaleniem skóry głowy, obejmuje:

a) Medycyna konwencjonalna: leki przeciwgrzybicze, antybiotyki, maści przeciwzapalne i przeciwhistaminowe
b) Kosmetyki trychologiczne: specjalistyczne szampony, odżywki czy serum dostosowane do potrzeb skóry łojotokowej
c) Terapie naturalne: oleje eteryczne, kąpiele ziołowe, sucha szczotkowanie skóry głowy, suplementacja diety czy ziołolecznictwo
d) Zmiana stylu życia: zastosowanie zdrowego stylu życia, unikanie stresu, dostarczenie organizmowi niezbędnych witamin i minerałów, zbilansowanie diety, a także zmianę pielęgnacji włosów i skóry głowy

Podsumowanie:
Łojotokowe zapalenie skóry głowy to schorzenie dermatologiczne, które może prowadzić do znacznego dyskomfortu oraz problemów z wizerunkiem. W celu rozwiązania tego problemu konieczne jest zasięgnięcie porady specjalisty oraz zastosowanie adekwatnej terapii dostosowanej do indywidualnych potrzeb. Pamiętajmy, że każdy przypadek jest inny i to, co okazało się skuteczne u jednej osoby, niekoniecznie będzie skutkowało u innej. Dlatego warto próbować różnych metod leczenia, ale przede wszystkim pamiętać o tym, że lekarz trycholog bądź dermatolog jest w stanie rzetelnie ocenić sytuację i wskazać najlepszą drogę wyjścia z problemu.

Urlop od 29.04.24-11.05.24

Gabinety w Toruniu i we Włocławku będą zamknięte.